loading
Sensiball VR Resmi sitesine erişim sağlıyorsunuz

Gerçekliğin Yeni Dünyası

blog images

Sanal Gerçeklik Nedir?

 

   Sanal Gerçeklik (VR), gerçek gibi görünen sahneler ve nesnelerle, kullanıcıya kendilerini sanal dünya yerine gerçek hayattaymış gibi hissettiren, bilgisayar tarafından oluşturulan bir ortamdır. Bu ortam, Sanal Gerçeklik başlığı veya gözlüğü olarak bilinen bir cihaz aracılığıyla algılanır. VR, kendimizi karakterlerden biriymişiz gibi video oyunlarına kaptırmamıza, kalp ameliyatı yapmayı öğrenmemize veya performansı en üst düzeye çıkarmak için spor eğitiminin kalitesini artırmamıza olanak tanır.

 

Sanal Gerçeklik ve Arttırılmış Gerçeklik arasındaki fark nedir?

 

     Onlarca yıl önce ortaya çıkmış bir teknoloji olmasına rağmen, birçok insan hala Sanal Gerçeklik kavramına aşina değil. Sanal Gerçeklik terimini artırılmış gerçeklik ile karıştırmak da oldukça yaygındır.

 

   İkisi arasındaki temel fark, VR'ın kendimizi belirli bir gözlük veya başlık aracılığıyla içine soktuğumuz dünyayı inşa etmesidir. Tamamen sürükleyicidir ve gördüğümüz her şey, görüntüler, sesler vb. aracılığıyla yapay olarak oluşturulmuş bir ortamın parçasıdır. Öte yandan, artırılmış gerçeklikte (AR), kendi dünyamız nesnelerin, görüntülerin veya benzerlerinin yerleştirildiği çerçeve haline gelir. Gördüğümüz her şey gerçek bir ortamdadır ve kesinlikle kulaklık takmak gerekli olmayabilir. Bu konseptin en net ve en bilinen örneği Pokémon Go'dur.

 

 

                          (Arttırılmış Gerçeklik)

 

 

 

(Sanal Gerçeklik)

 

Farklı Sektörlerde VR Kullanımı

 

   Sanal gerçeklik teknolojisi her sektöre giriyor. Finances Online, hangi endüstrilerin VR’yi daha fazla kullandığını belirlemek için bir araştırma yaptı. Bu teknolojinin ile birlikte, insanların eğlenme, seyahat etme, öğrenme, iletişim kurma, ürün satın alma ve çalışma biçimleri sanal gerçekliğin geleceğinde asla aynı olmayacak.

 

 

 

  1. ABD'deki VR kullanıcılarının miktarı 57,4 milyon dolar (eMarketer, 2020)
  2. VR ve AR yatırımlarının 2020'de 915 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor (Superdata, 2020)
  3. İşletmelerin %91'i halihazırda VR veya AR teknolojisini kullanıyor veya benimsemeyi planlıyor. (TechRepublic, 2020)

 

     2020’den 2027’ye kadar sanal gerçeklik sektörünün büyüme oranı %21.6 olarak ölçülmüştür. Gelecekte sanal gerçeklik hayatımızda çok daha büyük yer kaplayacak. Facebook Metaverse atağı ile bu büyüme oranını çok daha hızlandırdı. Pek çok büyük şirket Sanal gerçekliğe ayak uydurabilmek için adımlar atmaya başladı.

 

   Metaverse hareketine hazırlanan Alibaba, XR Lab isimli girişimini kurdu.TikTok’un sahibi ByteDance, 1,4 milyar dolar karşılığında VR gözlük üreticisi Pico’yu satın aldı.Xiaomi, sanal gerçeklik şirketi Sky Limit Entertainment’a yatırım yaptı.

 

     Bu hazırlıklarsa yalnızca Çin’de sürmüyor. Batı’da Meta, Google, Microsoft ve Apple, kendi sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojilerini geliştirmeye devam ediyorlar.

 

 

 

 

 

 

 

Referanslar

1     2      3